Miała  14 metrów, leciała z prędkością ponad 5000 km/h i była jedną z najtajniejszych i najnowocześniejszych broni Hitlera. Uzbrojono ją w konwencjonalny ładunek, ale docelowo mogła służyć nawet do transportu bomby atomowej. Już od 4 maja w \"Projekcie Arado\" będzie można zobaczyć czym Hitler chciał podbić świat! I jak agenci polskiego wywiadu mu w tym przeszkodzili! Unikalna wystawa trafi do Kamiennej Góry prosto z Fortu Gerharda.

Ekspozycja to blisko 70 posterów prezentujących powstanie i bojowe użycie V-1 i V-2 oraz pracę wywiadu Armii Krajowej.  Dodatkowym elementem wystawy są unikalne, oryginalne   elementy rakiet V-1 i V-2, które po raz pierwszy w Forcie Gerharda „spotkały” się w jednym miejscu a już od maja będą do obejrzenia w Kamiennej Górze!   Olbrzymia dysza silnika rakietowego V-2 jest z Krakowa- z Muzeum Lotnictwa Polskiego. Zbiornik po ciekłym tlenie  ( z którego  niemieccy żołnierze zrobili .. bojler)  z Muzeum Wojsk Lądowych z Bydgoszczy.

Wystawę wzbogacą także eksponaty z Niemiec- z muzeum, które funkcjonuje na terenie byłego ośrodka doświadczalnego Peenemunde.   Dzięki współpracy z muzeami z Polski i Niemiec kamiennogórska kolekcja części rakiet V-1 I V-2 będzie unikatem. W jednym z korytarzy na zwiedzających będzie czekać jedyna w Polsce makieta rakiety V-2 w skali 1:1!   Celem wystawy  jest poświecenie uwagi bohaterom Polskiego Państwa Podziemnego, którzy w okresie II wojny światowej  wykradli Niemcom tajemnicę ich wunderwaffe.   I przyczynili się do zwycięstwa nad hitlerowskim Niemcami płacąc za to w wielu przypadkach najwyższą cenę- swoim życiem.

Organizatorem wystawy jest Muzeum Obrony Wybrzeża,  którego siedzibą jest Fort Gerharda w Świnoujściu i Muzeum Armii Krajowej z Krakowa. Współorganizatorem: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Muzeum Wojsk  Lądowych z Bydgoszczy, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu i Muzeum Historyczno- Techniczne z Peenemunde.

Dojazd do Arado

Nasze galerie

galerie

rajdstrona

Partnerzy Arado

partnerzy2

Patronat Arado

kamiennag

Arado na Facebook

facebook

No plugin selected!