Złamanie jej tajemnic przesądziło o losach II wojny światowej. Dzięki genialnym polskim inżynierom, którzy rozpracowali jej konstrukcję już w 1932 r. Pozostałości Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej  i jej współczesną, w pełni  funkcjonalną kopię będzie można obejrzeć już za kilka tygodni w podziemiach Kamiennej Góry.

Pozostałości po Enigmie trafią (26 marca) do Kamiennej Góry  ze Świnoujścia.  Kilkanaście lat temu zostały wykopane przypadkowo podczas prac ziemnych na wyspie Uznam, w dole niedaleko starego pensjonatu. Kopia urządzenia przyjechał z USA. - Enigmę  najprawdopodobniej specjalnie wysadzono. Jej szczątki wrzucono do dołu razem z jakimiś dokumentami 10 korpusu armijnego SS i spalono - mówi Maciej Krzemień z Muzeum   w Forcie Gerharda - Pozostałości jednostek wspomnianego korpusu razem z m.in. 301 Pułkiem Piechoty Morskiej broniły Świnoujścia w 1945 roku. Z maszyny, która była najbardziej strzeżoną tajemnicą III Rzeszy, zachowały się trzy tzw. wirniki, które są sercem maszyny, części obudowy i urządzenia elektryczne oraz blacha z instrukcją obsługi. Co ciekawe, każdy z wirników ma taki sam numer - A9507, po którym można zidentyfikować dokładnie jednostkę, która używała tej maszyny.

Oryginał będzie zabezpieczony gablotą. Zwiedzający za to będą mogli zaszyfrować informację elektroniczną kopią Enigmy! – Ta współcześnie wykonana maszyna.  Po ustawieniu wirników- tak jak w oryginalne- będzie można zaszyfrować nią każdą wiadomość. I wysłać pocztówkę! Szyfrowanie odbywa się elektronicznie, a nie jak w oryginale elektromechanicznie.- dodaje Krystiana Kucharski z „Projekt Arado”. Turyści i mieszkańcy regionu Enigmę  po raz pierwszy będą mogli  zobaczyć  4 maja br. – podczas uroczystego otwarcia podziemi.  - To prawdziwy kolekcjonerski rarytas i historyczna sensacja. Jeden z wielu unikatowych eksponatów wystawy która  będzie opowiadała o wkładzie Polaków w zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami - mówi Piotr Piwowarczyk.

Złamanie szyfru Enigmy było największym sukcesem Polaków w czasie II wojny światowej. Wśród kryptologów, którzy rozpoczęli swoją pracę nad enigmą już w okresie międzywojennym był m.in. Marian Rajewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski.

Dojazd do Arado

Nasze galerie

galerie

rajdstrona

Partnerzy Arado

partnerzy2

Patronat Arado

kamiennag

Arado na Facebook

facebook

No plugin selected!