Kolekcja militariów, jedna z ważniejszych w Muzeum, to bogaty i zróżnicowany zbiór, liczący ponad 100 eksponatów o dużej wartości  historycznej. Składają się na nią okazy uzbrojenia  o dużych walorach ekspozycyjnych, reprezentujące szereg rodzajów i typów. Uzupełniają je militaria, stanowiące wyposażenie formacji militarnych i oddziałów wojskowych związanych z Kamienną Górą z okresu konspiracji i walki zbrojnej w czasie II wojny światowej.  


W ramach kolekcji, liczebnością i różnorodnością typów, wyróżniają się zespoły broni drzewcowej, siecznej oraz palnej.

 

Uzupełniają je okazy broni miotającej, uzbrojenia ochronnego, oporządzenia i umundurowania. Wśród licznie reprezentowanej broni drzewcowej, pochodzącej z czasów od XIV do XX w., na szczególną uwagę zasługuje piękny okaz włóczni skrzydełkowej z końca XIV w., XV-wieczne spisy węgorzowate, tzw. szydła oraz ciekawa kolekcja halabard. Będące rewelacją epoki średniowiecza w dziedzinie broni drzewcowej, halabardy wyróżniają się największą rozmaitością form. Surowością kształtów przyciągają uwagę jedne z najstarszych typu Sempach i Morgarten, pochodzące z połowy XV w.
Do cenniejszych okazów należy również, jedyna w zbiorze, kopia turniejowa pochodząca z XV w.. Kolekcję dopełniają okazy kos bojowych, korsek, glewii, rohatyn i pik piechoty, a także partyzany i szpontony oficerskie z XVII i XVIII w.. Drzewcową broń kolną XIX i XX w. reprezentują głównie niemieckie i francuskie lance kawaleryjskie.

Dojazd do Arado

Nasze galerie

galerie

rajdstrona

Partnerzy Arado

partnerzy2

Patronat Arado

kamiennag

Arado na Facebook

facebook

No plugin selected!