W Kamiennej Górze po raz kolejny starły się dwie pancerne legendy, niemiecki Panzerkampfwagen V \"Panther\" z radzieckim T-34. Inscenizacja była zakończeniem rajdu pojazdów historycznych który na trasie Jelenia Góra- Kamienna Góra zatrzymywał się w pięknych miastach i miasteczkach prezentując potyczki z okresu II wojny światowej.

Bitwa w Kamiennej Górze przedstawiała sytuację z maja 1945 roku. Pod koniec wojny Niemcy ewakuowali stąd najważniejsze elementy fabryk i dokumentację. Rosjanom i Amerykanom bardzo zależało, żeby przechwycić te dokumenty i technologię – opowiada Marek Łukasik z Grupy Inscenizacji Historycznych „Pomerania 1945”, która przygotowała rekonstrukcję starcia spod Kamiennej Góry. Konwój, w którym Niemcy chcieli wywieźć ciężarówką tajne dokumenty, był osłaniany przez niemieckie oddziały i czołg Panterę.   - Polacy i Rosjanie przygotowali zasadzkę. Armaty ostrzelały niemieckie pojazdy. W akcji brał udział także radziecki czołg T-34. Po długiej wymianie ognia Rosjanie dotarli w końcu do niemieckich samochodów.

Zdobyli skrzynie. Wewnątrz nich znaleźli jednak tylko bezwartościowe ulotki propagandowe – dodaje Łukasik. W całą inscenizację zaangażowanych było blisko 100 rekonstruktorów, 2 czołgi, kilka pojazdów historycznych a na placu boju wysadzono w powietrze ponad 80 kg pirotechniki!   Inscenizacji przyglądała się kilku tysięczna publiczność która specjalnie na te wydarzenie zjechała z całego województwa. Czołgi, które przypomniały wydarzenia z 45 roku pochodziły z muzeum z Żukowa, spod Gdańska a tuż po zakończonej bitwie można było obejrzeć pokazy dynamiczne na których czołgi zaprezentowały swoje możliwości.  

Tak zakończyła się kolejna majowa impreza organizowana w Kamiennej Górze, mamy nadzieję że kolejna edycja w 2014 roku będzie jeszcze bardziej wybuchowa i że po raz kolejny uda nam się ściągnąć do Kamiennej Góry takie tłumy, jakie odwiedziły miasto w tym roku. 

Dojazd do Arado

Nasze galerie

galerie

rajdstrona

Partnerzy Arado

partnerzy2

Patronat Arado

kamiennag

Arado na Facebook

facebook

No plugin selected!